top of page

Ananass või artišokk? - eksperimentaalne aed Kumu hoovis

Asukoht: Eesti Kunstimuuseumi hoov, Tallinn

Klient: Eesti Kunstimuuseum

Suurus: 240 m2

Staatus: Projekt 2013. Valmis 2013

Projekt: Maria Pukk, Ivar Lubjak, Katrin Koov

ananass-001.jpg
ananass-002.jpg

Neljal aprillikuu laupäeval toimus EKA maastikuarhitektuuri õppetooli avatud workshop ANANASS VÕI ARTIŠOKK?, mille tulemusena rajati KUMUsse eksperimentaalne aed. Osaleda sai tööprotsessis aia sünnist surmani. Tutvuda, mõtestada, mõelda, kaevata, külvata, istutada, nautida ja lõpuks välja kaevata.
Workshop toimus KUMU rahvusvahelise näituse "Aedade järelelu" raames, mis uuris aia ja pargi kui inimese kujundatud looduse kohta ja toimimist kultuuris ning kaasaegses ühiskonnas. Näitus oli avatud 10.05. – 08.09.2013.
Töötoa toimumise koht ja aeg: EKA arhitektuuriteaduskond Pikk tn 20 ja KUMU siseõu; aprilli laupäevad 2013.
Töötuba juhendasid: Maria Pukk, Ivar Lubjak, Katrin Koov.
Märksõnad: eedeni aed, hortus conclusus, oaas, lagendik, muutus, protsess, ringkäik, aeglus, hääbumine, meeled, tajud, intriig, sekkumine, vastandumine, suunamine.

ananass-003.jpg

 

Tallinn ja selle vahetu ümbrus on täis mahajäetud aedu. Vaatamata aednike lahkumisele ajavad aedade asukad end kevaditi mullast välja. See suur ja rikkalik taimemaailm elab oma varjatud elu lagunevate suvilate ja põlenud varemete vahel. Paljud aiad on määratud kadumisele. Tallinna tuntuimat – Soodevahe "pilpaküla" – linnakut lammutatakse, et teha ruumi lennuraja pikendusele. Harku järve tagused, kunagised sõjaväelastele jagatud aiamaad hääbuvad, kesklinna puitasumite hüljatud krundid ootavad ehituslubasid uuteks arendusteks. Tänu ulatuslikule öko-buumile on mujal maailmas sellised peenramaad ehk allotmentid leidnud uue hingamise. Linna(lähedane) peenramaa ei ole mitte ainult maheda toidulaua pikendus, vaid ka sotsiaalse sidususe väike ent oluline element.

ananass-004.jpg
ananass-005.jpg

 

Kumu õues pakutakse mahajäetud aedadele teistmoodi JÄRELELU võimalus: üheks suveks tuuakse üle linna kokku 1 x 1 m suurused aialapid ja hoolitsetakse nende asukate eest. Mobiilsed aiad tuuakse muuseumisse Big Bag kottides ning need leiavad endale koha Kumu sisehoovi treppidel, rulludes rohelise vaibana alla ülemisest väravast, ulatudes muuseumi sissepääsuni. Kottidesse ümber istutatud taimed on visad liigid, mis oma algses asukohas suutnud muutuste kiuste ellu jääda. Parimad kohandujad on näiteks Sahhalini konnatatar, lupiinid, maasikad, sibullilled. Iga istutuskoti küljest leiab aia kirjelduse: originaalasukoha, taimeliikide nimetused ja üleskaevamise / mahapaneku kuupäeva.


Teistmoodi "teise ringi" taimed on aiakauplustes seisma jäänud lillesibulad ja tähtaja ületanud seemned. Selle asemel, et need kaubandusliku väärtuse minetanud, ent täiesti elujõulised isendid prügimäele viia, pakume neilegi teise võimaluse. Eksperimentaalse kottaia peenardest võib leida nii gladioole kui rediseid, nii liiliaid kui salatit ja rohelist sibulat. Sügisel jagatakse "teise ringi" taimed laiali uutesse aedadesse, uuele ringile.

Näitusele eelneval neljal aprillikuu laupäeval toimus EKA maastikuarhitektuuri õppetooli avatud töötubade "Ananass või artišokk?" seeria, mille käigus mõeldi välja aia kontseptsioon ja realiseerimiskava.

ananass-006.jpg
ananass-015.jpg
ananass-016.jpg

Eksperimentaalse aia projekti juhendasid Maria Pukk, Ivar Lubjak ja Katrin Koov. Aed sai teoks tänu EKA, EMU ja EMTA üliõpilastele (Liina-Liis Pihu, Kärri Jürisson, Jaak Sova, Pille-Riin Kiisküla, Laura Kadaja, Ekke Västrik, Kaisa Kangur, Juula Saar) ning Teeme Ära! talgulistele. Eriline tänu igakülgse kaasaaitamise eest Tiina Tammetile (Kodu ja Aed).

Toetuse eest täname: KUMU, EKA, Eesti Kultuurkapital, Kadrioru Park, Akone, Kekkilä, Fiskars.
Suur tänu Teeme Ära! talgulistele: Allan Tamme, Anna Tammet, Annely Lind, Anni Koov, Anwar Gadalla, Ekke Koov, Erik Allas, Helina Pukk, Indrek Kingo, Jaanus Koov, Kaisa Kangur, Kaspar Torn, Kersti Harkmann, Kristi Kool, Liina Tarkus, Maret Põldre, Mari Soiela, Mia Torn, Mihkel Tammet, Olga Kutsar, Peeter Kuusik, Petar Ushakov, Rauno Mätas, Rober Relander, Saara Mildeberg, Samuel Lubjak ja Tairi Eipre.

Vaata lisaks: http://oaasarhitektid.blogspot.com/search/label/Ananass%20***%20Arti%C5%A1okk

bottom of page