top of page

Saku keskpromenaad

Asukoht: Saku
Klient: Saku vald
Suurus: 55 000 m2
Staatus: Konkurss 2022 --- 2. preemia
Projekt: Ivar Lubjak, Maria Pukk

Meie ideekavand "SAKU SPOT" avab Saku aleviku peidetud potentsiaali ning teeb mõttelise kummarduse Saku keskuse kujundanud arhitektidele - Carlo Rossile, Valve Pormeisterile ning Hans Kõllile.

Tulemuseks arhitektuurivõistlusel 2. preemia!

saku-002.jpg

 

KONTEKST JA KUJUNDUSIDEE

Sakul puudub selgelt linna keskusena tajutav paik.
Olemasolev modernistlik planeering jätab hoonete vahele palju määratlemata ruumi.

Paljudes Eesti väikelinnades loob keskuse tunde asula suurim pood – tavaliselt Coop.

Saku Coopi kaupluse ja Tallinna maantee vahelisel alal on potentsiaali saada aleviku tõmbekeskuseks.
Kauplusehoone, lasteaiamaja, Tallinna maantee ja endise väikese pumbamaja vahele on loodud uus keskusena tajutav avalik ruum – SAKU SPOT. Keskuse moodustavad: SAKU PAVILJON – uus turuala, varikatus, KOGUKONNAKOHVIK – endine pumbamaja, Coopi kauplus, JÕULUKUUSIK.

Keskuse seob maastikuliseks tevikuks PARK-PLATS haljastuse-sillutise hajus põimumine ning keskpromenaadi algus.

Gümnaasiumi-kultuurikeskuse hoone taga olev plats on kujundatud inglise pargi stiilis SAKU VÄLJAKS. Siin paikneb LAVA, PURSKKAEV, grupeeritud kõrghaljastus, mobiilsed pingid ja siksakiline haljastuse-sillutise hajuv serv.

Keskpromenaad kulgeb LINEAARPARGINA ja sirgjooneliselt kavandatava Saku põhikoolini ning sealt edasi Saku kirikuni.

saku-003.jpg

 

SAKU SPOT JA PAVILJON
Saku Spot ja paviljon on Saku uus märgiline keskpunkt. See on koht, kus saadakse kokku, siin asuvad kohvikud, turg, Coop, kogukonnakohvik-keskus. Siin on erinevaid tegevusi aastaringselt.
Tõmbekeskuse elavdamiseks on Coopi kauplusehoonele kavandatud teine sissepääs perspektiivsele Coopi kohvikule või pagaritöökojale. Uus sissepääs avaneks kenasti õhtupäikesele ning tekitaks enese ümber tänavakohviku jms.

Endine pumbamaja rekonstrueeritakse KOGUKONNAKOHVIKUKS-KESKUSEKS. Kõrghaljastuse vahele peidetult võimaldab pisike hoone enda sees ja ümber intiimsemat olemist ning kohalike inimeste üritusi väiksemas seltskonnas.

Olemasoleva väikeäridega (kohvik, kalapood, minimarket) kioski asemele on kavandatud Saku turule uus PAVILJON. Paviljon paistab kaugele Tallinna maantee poolt liikujale. Paviljoni katusemaastiku dünaamiline vorm kutsub peatuma, vaatlema, suhestuma.
Paviljoni moodustavad teraspostidel valge puitlaudisega viimistletud katusemoodulid ning katusemaastiku alla peidetud klaasist äripinnad. Paviljoni arhitektuur on moduleeritav – vastavalt vajadusele saab paviljoni kuju ja ulatust, äripindade arvu ning suurust muuta.

Paviljoni arhitektuur teeb kummarduse Saku linnakeskuse arhitektile Valve Pormeisterile.

 

SAKU VÄLI
Saku Väli on multifunktsionaalne väliala. Siin saab läbi viia koolitunde, kontserte, korraldada näituseid jne. Väljal on purskkaev, pingid, peenrad ja lava, mida saab kasutada üritustevälisel alal piknikuastmestikuna. Lava alla on peidetud pügikonteinerite ja koristusmasinate ruum.
Siksakiline haljastuse-sillutise hajuv serv markeerib olemasolevat väljakujunenud liikumisteed suunal keskpromenaad Saku vallamaja.

 

KESKPROMENAAD
Keskpromenaad on tee, mis kõik tegevused ja alad omavahel kokku liidab. Promenaad on koht, kus pühapäeviti jalutada, haarata kogukonnakohvikust kohalike poolt valmistatud hõrgutis ja võtta aega. Siin on võimalik puudevahelises sopistuses eksponeerida kohalikku kunsti, vaadelda ümbrust. 

Keskpomenaadi haljastatud sopiline ruum ja piisav avarus sobib erinevateks väiksemateks tegevusteks - malemäng, lastega ajaveetmine, einestamine, sõpradega kohtumine jne. 

 

Saku mõisapargi sissepääsude tähistamiseks on kavandatud 5.5 m kõrgused väravasambad – OBELISKID. 
Muu seas rajatakse obeliskid Saku mõisa arhitekti Carlo Rossi mälestuseks ning loovad mõttelise seose antiiksammaste ja Egiptuse obeliskide rohkusega Rooma riigis. 

Püramiidikujuliste obeliskide baas on valmistatud toonitud kõrgtugevast betoonist, tipp on valmistatud karastatud ja lamineeritud opaalklaasist. Obeliskide klaasist osa on valgusti. 

Saku obeliskidest tulev valgusvihk on maamärk, mis paistab Tallinna maanteele ja annab möödasõitjatele märku, et midagi on toimumas. Valgusvihk on erinevatel tähtpäevadel erinev: Eesti Vabariigi aastapäev – sinine, Kevadpühad – heleroheline, Jaanipäev – roheline, vallapäevad – tumeroheline, Jõulud – punane, laadapäevad – valge, Pride – vikerkaarevärviline  jne.

saku-001.jpg
bottom of page